Ze względu na dość krótką sierść koty brytyjskie nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Usunięcie martwych włosów przez przeczesanie ich szczotką raz na tydzień jest wystarczającym zabiegiem, zmniejszającym liczbę połykanej przez kota sierści. W okresie linienia częstotliwość czesania należy zwiększyć, żeby nie dopuścić do zakłaczenia kota.
Brytyjczyka nie trzeba kąpać, chyba że zaleci to weterynarz w przypadku pewnych chorób. Warto natomiast regularnie kontrolować uszy, a w szczególności ilość woskowiny. Jeśli woskowina zbierze się w kącikach małżowiny, można ją delikatnie zebrać za pomocą płatka kosmetycznego.
Oczy powinny być suche, a zasuszone śpioszki delikatnie usuwany płatkiem kosmetycznym. Jeden płatek do jednego oka. Pamiętajmy, żeby niepotrzebnie nie rozpulchniać spojówek. Jedynym przypadkiem, kiedy oczy wymagają pielęgnacji, jest sytuacja, gdy zwierzak ma tendencję do zatykania się kanalików łzowych. Wówczas warto osuszać je co jakiś czas płatkami kosmetycznymi. Jeśli do oka wda się infekcja – pojawi się ropa lub obrzęk spojówki, konieczna jest pilna wizyta u weterynarza.
Jednym z trudniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest obcinanie pazurów. Im wcześniej kot będzie przyzwyczajony do tego zabiegu, tym łatwiej będzie go wykonać. Należy pamiętać, że skracamy tylko zakrzywioną (martwą) końcówkę pazurka. Jeśli sami nie czujemy się na siłach, można ten zabieg wykonać u weterynarza.
Zęby. Ponad 70% kotów wykazuje oznaki chorób przyzębia przed ukończeniem 3 roku życia. Mogą one doprowadzić do utraty uzębienia, a także powodować dalsze komplikacje zdrowotne i problemy z sercem lub nerkami. Aby temu zapobiec, należy jak najszybciej zadbać o higienę jamy ustnej kociaka. Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych preparatów do codziennej pielęgnacji, które pomagają eliminować stany zapalne dziąseł, odkładanie się płytki nazębnej oraz niwelują nieświeży oddech. Takimi produktami są pasty do zębów, chusteczki, żele, specjalistyczne karmy, a każe płyny, które dolewa się do wody.